Żurawina - właściwości i zastosowanie w psiej i kociej diecie.


Żurawina - właściwości i zastosowanie w psiej i kociej diecie.

Musicie wiedzieć, że obecnie żurawinę uznajemy za podrodzaj borówek i po ostatniej rewizji systematyki przyjmujemy, że pisząc o żurawinie mamy na myśli jej dwie odmiany:

 • żurawinę wielkoowocową (Vaccinium macrocarpon) – występującą naturalnie w Ameryce Północnej,
 • żurawinę błotną (Vaccinium oxycoccos) – występująca rodzimie w Polsce.

Co skrywa w sobie żurawina?

Owoce żurawiny zawierają wiele cennych składników, są to między innymi:

 • Kwas benzoesowy – zapobiega rozwojowi pleśni, to dzięki niemu owoce żurawiny wykazują długą świeżość,
 • Kwas hipurowy - zakwasza mocz, jest to szczególnie istotne dla psów i kotów, które powinny mieć pH moczu między 5,5-6,5 (odczyn kwaśny),
 • Kwas cytrynowy – nadaje żurawinie kwaśny posmak,
 • Kwas galusowy – ma działanie odkażające i przeciwgrzybicze.

 • Witamina C – przeciwutleniacz (substancja wspierająca układ immunologiczny), który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
 • Związki pektyny – zmniejszają dolegliwości refluksowe.

W jakiej postaci możemy podawać żurawinę?

 • Świeży owoc (można go przechowywać nawet kilka miesięcy) - do kupienia np. w okolicznych warzywniakach między wrześniem a listopadem,
 • Suszony owoc - koniecznie bez cukru,
 • Sok bezpośrednio tłoczony z owoców NFC (również bez cukru!).
Trzeba dopasować rodzaj podawanego produktu do naszego zwierzaka. U mnie najlepiej sprawdza się zmielony, suszony owoc dodawany do psiego posiłku. 

 Jak działa żurawina?

Zwiększa odporność, jest również niezwykle pomocna przy infekcjach układu moczowego. Ma zdolność zapobiegania przyczepianiu się bakterii chorobotwórczych do ścian dróg moczowych i pęcherza moczowego. Żurawina działa również bakteriobójczo (szczególnie przy bakterii E.coli), moczopędnie i zakwaszająco na mocz. Przyjmuje się, że związki w niej zawarte działają przeciwgrzybiczo, zmniejszają objawy refluksu oraz działają przeciwzapalnie.

 1. W 2016 roku przeprowadzono kontrolowaną próbę losową (RCT) na psach w celu sprawdzenia działania ekstraktu z żurawiny na zakażenia dróg moczowych (UTI). Ekstrakt podawano przez 60 dni, następnie zbadano psy i wysnuto wniosek, że żurawina przyczyniła się do nierozwinięcia się zakażenia dróg moczowych,
 2. W 2019 roku opublikowano badania dotyczące diagnozowania i leczenia zapalenia pęcherza u kotów. Wniosek - u kotów, którym dodatkowo podawano preparat z żurawiną znacznie zmniejszyła się ilość piasku w moczu, a pH moczu nie przekroczyło wartości 6.4 (odczyn lekko kwaśny) w przeciwieństwie do kotów z drugiej grupy.

 Jak dawkować żurawinę?

Na ten moment nie ma dokładnie określonego dawkowania maksymalnego, a minimalne zależy od stanu zdrowia zwierzęcia. Przyjmujemy, że minimum mieści się między 25 a 100 mg na 1 kg masy ciała, pamiętając że przy próbach zakwaszaniu moczu i problemach na tle bakteryjnym trzymamy się górnych dawek. 

Przykład: pies o masie ciała 30 kg, podawanie żurawiny przeciwbakteryjnie i w celu zakwaszenia moczu.

 1. 100 mg x 30 kg = 3000 mg (3 g) suszonej żurawiny na dobę, podawane do posiłku.

2 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się podlinkowywanie wyników badań, dzięki temu wiem, ze kazdy wpis jest wynikiem owocnej pracy, a nie tylko przeklejką z innych blogów i stron.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Tutaj na pewno zawsze będą linki do literatury i linki do badań - nie ma miejsca na niepewne źródła i przeklejanie ze stron.

   Usuń

Copyright © Pet Study , Blogger