Dieta eliminacyjna - czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji?

Dieta eliminacyjna

Najważniejsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności to takie, czy nasze zwierzę ma alergię czy może cierpi na nietolerancję pokarmową. Jak odróżnić te przypadłości?

Czym różni się alergia od nietolerancji?

Alergia pokarmowa to rodzaj nietolerancji objawiający się nieprawidłową reakcją systemu immunologicznego na alergen obecny w danym produkcie. Reakcja ta następuje dopiero po powtórnej ekspozycji na dany pokarm. Niekiedy alergen może dać objawy alergii wyłącznie w określonych warunkach, np. gdy alergizujący pokarm spożywany jest z innym pokarmem (alergia krzyżowa).

Nietolerancja pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na spożyty pokarm, w której nie bierze udziału układ immunologiczny. W związku z tym może ona wystąpić po jednorazowym spożyciu danego produktu. 

Jakie niepożądane reakcje mogą wystąpić u zwierzęcia?

Zarówno w przypadku alergii jak i nietolerancji możemy zauważyć szereg objawów, m.in. świąd, zewnętrzne zapalenie przewodu słuchowego, łojotok, wyciek z oczu, zaczerwieniona skóra, biegunki, wzdęcia i gazy, wymioty, drgawki, problemy układu oddechowego. 

Nie muszą występować one wszystkie jednocześnie. Częstokroć zdarza się również tak, że zwierzę różnie reaguje na nietolerowane przez siebie pokarmy, np. może zareagować świądem na mięso z kurczaka, a zapaleniem przewodu słuchowego i zaczerwienieniem brzucha na drożdże. 

Jak możemy pomóc?

Przez wprowadzenie diety eliminacyjnej, która umożliwi nam sprawdzenie, na które białka występują niepożądane reakcje. 

Problematyczne karmy monobiałkowe

Najczęstszym problemem jest niewłaściwy wybór produktów, na których chcemy przeprowadzać dietę eliminacyjną. Początkowo powinniśmy zacząć od jednego źródła białka, z którym zwierzę wcześniej nie miało kontaktu. Problem pojawia się jednak, jeżeli korzystamy z gotowych produktów - karm tzw. "monobiałkowych".  Większość takich produktów nie jest oparta na jednym źródle białka!

Przykład składu karmy dla psów reklamowanej jako monobiałkowa:
świeże mięso z kaczki (40%), płatki ziemniaczane, białko kacze (14,5%, suszone), skrobia ziemniaczana, lucerna (4%, suszona), hydrolizat białka roślinnego, suszone wysłodki buraczane (odcukrzone), siemię lniane, drożdże piwowarskie (suszone), olej z łososia, olej słonecznikowy, owoce leśne (suszone, 0,2%; wytłoki z czerwonych porzeczek, wytłoki z aronii), zioła (suszone, 0,2%; krwawnik, mniszek lekarski, rumianek, liść pokrzywy, babka lancetowata, dziurawiec zwyczajny), ściany komórkowe drożdży (suszone, = 0,2% beta-glukany i mannanooligosacharydy), jaja w proszku, inulina z cykorii (0,1%), chlorek sodu

Problem polega na tym, że w tej karmie jest więcej niż jedno źródło białka. Mamy tu białko z mięsa kaczki, ze skrobi ziemniaczanej, białko roślinne, drożdże, łososia (bo nie wiemy jak dobrze został oczyszczony olej), a także chociażby jaja w proszku (najpewniej kurze - kolejne źródło białka). Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że na linii produkcyjnej zawsze może dochodzić do różnego rodzaju zanieczyszczeń, a zwierzęcy organizm może zareagować na minimalną ilość niepożądanego białka.

Dlatego najlepszym i najbardziej miarodajnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej na diecie surowej (raw/barf) lub jej gotowanym zamienniku. 

Bądź konsekwentny

Decydujesz się na dietę eliminacyjną u zwierzaka? Bądź konsekwentna_y. Nigdy nie dowiesz się skąd pojawiają się reakcje niepożądane, jeśli w trakcie diety eliminacyjnej nie będziesz trzymać się jej planu. Pilnujemy siebie, innych domowników (informujemy, że nie wolno podawać zwierzakowi resztek ze stołu, kawałka jabłka czy smaczków) i samego zwierzaka (jeżeli wiesz, że np. Twój pies ma tendencje do wyszukiwania jedzenia na spacerach, dopilnuj żeby był zawsze na lince i zastanów się nad kagańcem). 

Chcesz zacząć dietę eliminacyjną u swojego zwierzęcia?

Pierwszym krokiem jest stworzenie listy produktów, które zwierzę jadło w ciągu całego swojego życia. Wypisz na kartce rodzaje mięs, owoce, warzywa, tłuszcze, zioła, suplementy (składy!). Na drugiej kartce wynotuj rodzaje mięsa, z którymi Twoje zwierzę nie miało kontaktu. Ten spis jest Twoim pierwszym krokiem do wprowadzenia diety eliminacyjnej!
Kolejne kroki omówię w osobnym wpisie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Pet Study , Blogger