Jak poprawnie przechowywać mokrą karmę?

Mokra karma

Przechowywanie mokrej karmy przed otwarciem

W pierwszej kolejności należy sprawdzić zalecenia producenta, które znajdują się na opakowaniu. Najczęściej puszki czy saszetki z mokrą karmą przechowujemy poza lodówką - wybieramy miejsce niedostępne dla naszego zwierzęcia, suche, chłodne i nienasłonecznione. Pamiętajmy, żeby przy zakupie większej ilości puszek/saszetek zwrócić uwagę na daty podane na opakowaniu - przeważnie są bardzo odległe, ale warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania. Przy okazji możemy ocenić wtedy czy opakowania nie uległy uszkodzeniu.

Przechowywanie mokrej karmy po otwarciu

W pierwszej kolejności resztę nieużytej karmy powinniśmy przełożyć do innego naczynia - najlepiej szklanego, ceramicznego i zabezpieczyć karmę przed dostępem powietrza, w celu ograniczenia namnażania bakterii i przenikania szkodliwych substancji. Pamiętajmy o tym, żeby karmy nie przekładać do plastikowych misek i pojemników, które ułatwiają namnażanie bakterii. 

Mokrą karmę przechowujemy obowiązkowo w lodówce, maksymalnie do 2 dni (z tego powodu warto wybierać opakowania dostosowane do możliwości naszego zwierzęcia). Po upływie dwóch dni karmę należy wyrzucić i otworzyć nowe opakowanie (podanie odstanej karmy może powodować u psa problemy trawienne, a nawet biegunki). Mokrej karmy nie należy zamrażać, ponieważ traci wtedy swoje wartości odżywcze.

Ile karma może zostać w psiej/kociej misce?

Karma może pozostawać w misce jedynie na czas spożywania przez zwierzę posiłku. Nadmiar przekładamy do odpowiedniego pojemnika i chowamy do lodówki. Nie wolno pozostawiać mokrej karmy na kilka godzin - to ryzyko dla zdrowia pupila! Na tak pozostawionej karmie owady mogą złożyć jaja (np. muchy), namnażają się również bakterie.


I to tyle! Krótki, acz treściwy post pourlopowy :) Dajcie znać, jeśli macie jakieś pytania!

2 komentarze:

  1. A czy możemy miskę z resztą jedzenia, którego pies nie zjadł włożyć do lodówki i zostawić tam na te max 2 dni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli miska jest ceramiczna/szklana/metalowa to dałoby się tak zrobić, ale zdecydowanie lepiej przełożyć mokrą karmę do szklanego pojemnika, który zamkniemy (ograniczając tym samym dostęp powietrza).

      Usuń

Copyright © Pet Study , Blogger