Odkłaczanie kota - naturalne metody.

 

Odkłaczanie


Odkłaczanie ma na celu pozbycie się połkniętej przez kota sierści, która dostała się do przewodu pokarmowego w związku z wylizywaniem się/pielęgnacją. Tak strawione włosy powinny zostać wydalone razem z kałem. Niestety dużo kotów nie wydala w ten sposób całej zjedzonej sierści i zdarza się, że koty wymiotują, żeby pozbyć się nadmiaru włosów. Pamiętajmy jednak, że koty nie powinny odkłaczać się w ten sposób regularnie, co kilka dni - niestety nadmierne wymioty kulami włosowymi mogą oznaczać problemy z układem pokarmowym, a także zaburzenia na tle behawioralnym.

Naturalne sposoby na odkłaczanie

 • Bezpieczne rośliny
Przede wszystkim świeża trawa (najpopularniejszy jest owies) albo bezpieczne dla kotów świeże zioła, takie jak: bazylia, cząber, koperek, melisa, rozmaryn czy tymianek.
Uwaga: nie podajemy natki pietruszki, lawendy ani mięty - są toksyczne dla kotów!
Można również dodać do diety ugotowaną dynię bądź ugotowane szparagi (1-2 łyżeczki w tygodniu).

 • Tłuszcze
Wybieramy wyłącznie odzwierzęce tłuszcze takie jak smalec kaczy czy gęsi (podajemy 1 łyżeczkę w tygodniu). Można podawać również szpik wyciągnięty z kości. Nie podajemy kotom tłuszczów roślinnych takich jak oleje czy masło.

 • Mięsne przysmaki
Niektóre koty bardzo chętnie zjadają królicze uszy - warto je od czasu do czasu podawać, bo mogą pomóc w odkłaczaniu. Innym sposobem jest karmienie kota "whole pray'em" czyli dietą złożoną z całych, nieprzetworzonych tuszek zwierząt. Takie tuszki można podawać kotu, który jest na karmie komercyjnej albo diecie surowej - pamiętajmy tylko, żeby wybierać produkty pod wielkość kota - skupmy się na tuszkach kurcząt, przepiórek i rybich głowach, ale niekoniecznie rzucajmy kotu tuszkę indyczą :) 

 • Gotowe produkty odkłaczające
Na rynku dostępne są przeróżne pasty, chrupki i karmy odkłaczające. Tych produktów należy się wystrzegać, ponieważ mają zły skład i mogą jedynie zaszkodzić kotu. W przypadkach silnego linienia i u kotów, które mają duże problemy z zakłaczeniem można posiłkować się proszkiem Anti Hairball marki Vetfood. Należy jednak pamiętać, że zawiera on błonnik, który utrudnia wchłanianie składników odżywczych, dlatego powinniśmy podawać go w odstępie od jedzenia.

Jeżeli interesują Cię kocie tematy zachęcam do przeczytania innych postów:

2 komentarze:

 1. W jakiej ilości podaje się trawy, owies i poszczególne zioła? No i jak często?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trawa, owies i zioła mogą sobie po prostu stać w miejscu dostępnym dla kotów - niech korzystają w razie potrzeby. Niepokoić jedynie powinno to, jeśli kot pobierałby bardzo dużo takiego pokarmu i np. codziennie by wymiotował.

   Usuń

Copyright © Pet Study , Blogger