Kwasy omega-3 w psiej i kociej diecie część I

Kwasy omega-3 w psiej i kociej diecie część I

KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 - CZYM SĄ?


To niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie: NNKT). Dla psów i kotów szczególnie istotne są kwasy z rodziny omega-3 - organizm samodzielnie ich nie wytwarza, a koniecznie muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, żeby zapewnić poprawne funkcjonowanie organizmu (m.in. działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne).
Najprościej można przyjąć, że do kwasów omega-3 zaliczamy:

  • kwas α-linolenowy (ALA),
  • kwas eikozapentaenowy (EPA),
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA).

PO CO DOSTARCZAĆ OMEGA-3?


niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (budowa mózgu i otoczek mielinowych komórek nerwowych), układu sercowo-naczyniowego (poprawna praca mięśnia sercowego, obniżanie ciśnienia krwi), wpływają na poprawę odporności, wzroku oraz stanu skóry, włosów i pazurów.

RÓWNOWAGA


Przy suplementacji kwasów tłuszczowych istotne jest zachowanie równowagi między tymi z rodziny omega-3 a omega-6. Równowaga ta jest niezbędna. Jej brak może prowadzić,  m.in. do wystąpienia zachowań agresywnych, zaburzeń krążenia czy niewydolności nerek. Przyjmujemy, że prawidłowy stosunek kwasów omega-3 do omega-6 to wartość między 1:1 a 1:5, chociaż coraz częściej w badaniach podnoszone jest, żeby stosunek wynosił jednak 1:1. 
Dodatkowo prawidłowy poziom NNKT w diecie nie powinien przekraczać 1/3 zjadanych ogółem tłuszczów. 

DAWKOWANIE


Podstawowa dawka kwasów omega-3 to 150 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia (psa/kota). Oczywiście dawka ta może ulegać zwiększeniu z powodów zdrowotnych, np. przy problemach skórnych to 180-220 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia.

Przykład: Według dawkowania podstawowego dla psa o wadze 30 kg. 
30 kg x 150 mg = 4500 mg (4,5 g) omega-3

CZYM SUPLEMENTOWAĆ?


Na rynku mamy wiele produktów, po które możemy sięgnąć. Są to:
  • olej z łososia,
  • olej z wątroby ryb dorszowatych (tran),
  • olej z tłuszczu fok,
  • olej z innych ryb (np. serdelowatych),
  • olej lub mączka z kryla,
  • olej z alg.

Mam nadzieję, że wpis Was zaciekawił. Czy stosujecie u Waszych zwierząt produkty z kwasami omega-3? Które z nich? :) My na ten moment testujemy u Blackiego olej z wątroby dorsza, a u kotów olej z łososia.

W kolejnym wpisie będzie porównanie różnych produktów (możecie pisać które Was interesują) i informacja na co zwracać uwagę przy wyborze tych suplementów. 

Copyright © Pet Study , Blogger