Kwasy omega-3 w psiej i kociej diecie część I
KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3 - CZYM SĄ?
To niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie: NNKT). Dla psów i kotów szczególnie istotne są kwasy z rodziny omega-3 - organizm samodzielnie ich nie wytwarza, a koniecznie muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, żeby zapewnić poprawne funkcjonowanie organizmu (m.in. działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne).Najprościej można przyjąć, że do kwasów omega-3 zaliczamy:
- kwas α-linolenowy (ALA),
- kwas eikozapentaenowy (EPA),
- kwas dokozaheksaenowy (DHA).
PO CO DOSTARCZAĆ OMEGA-3?
Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (budowa mózgu i otoczek mielinowych komórek nerwowych), układu sercowo-naczyniowego (poprawna praca mięśnia sercowego, obniżanie ciśnienia krwi), wpływają na poprawę odporności, wzroku oraz stanu skóry, włosów i pazurów.
RÓWNOWAGA
Przy suplementacji kwasów tłuszczowych istotne jest zachowanie równowagi między tymi z rodziny omega-3 a omega-6. Równowaga ta jest niezbędna. Jej brak może prowadzić, m.in. do wystąpienia zachowań agresywnych, zaburzeń krążenia czy niewydolności nerek. Przyjmujemy, że prawidłowy stosunek kwasów omega-3 do omega-6 to wartość między 1:1 a 1:5, chociaż coraz częściej w badaniach podnoszone jest, żeby stosunek wynosił jednak 1:1. Dodatkowo prawidłowy poziom NNKT w diecie nie powinien przekraczać 1/3 zjadanych ogółem tłuszczów.
RÓWNOWAGA
Przy suplementacji kwasów tłuszczowych istotne jest zachowanie równowagi między tymi z rodziny omega-3 a omega-6. Równowaga ta jest niezbędna. Jej brak może prowadzić, m.in. do wystąpienia zachowań agresywnych, zaburzeń krążenia czy niewydolności nerek. Przyjmujemy, że prawidłowy stosunek kwasów omega-3 do omega-6 to wartość między 1:1 a 1:5, chociaż coraz częściej w badaniach podnoszone jest, żeby stosunek wynosił jednak 1:1.
DAWKOWANIE
Podstawowa dawka kwasów omega-3 to 150 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia (psa/kota). Oczywiście dawka ta może ulegać zwiększeniu z powodów zdrowotnych, np. przy problemach skórnych to 180-220 mg na 1 kg masy ciała zwierzęcia.
Przykład: Według dawkowania podstawowego dla psa o wadze 30 kg. 30 kg x 150 mg = 4500 mg (4,5 g) omega-3
CZYM SUPLEMENTOWAĆ?
30 kg x 150 mg = 4500 mg (4,5 g) omega-3
CZYM SUPLEMENTOWAĆ?
Na rynku mamy wiele produktów, po które możemy sięgnąć. Są to:
- olej z łososia,
- olej z wątroby ryb dorszowatych (tran),
- olej z tłuszczu fok,
- olej z innych ryb (np. serdelowatych),
- olej lub mączka z kryla,
- olej z alg.
Mam nadzieję, że wpis Was zaciekawił. Czy stosujecie u Waszych zwierząt produkty z kwasami omega-3? Które z nich? :) My na ten moment testujemy u Blackiego olej z wątroby dorsza, a u kotów olej z łososia.
W kolejnym wpisie będzie porównanie różnych produktów (możecie pisać które Was interesują) i informacja na co zwracać uwagę przy wyborze tych suplementów.