Czy wybór miski ma znaczenie? Wady i zalety różnych misek.Jeżeli do tej pory wydawało Wam się, że wybór tworzywa, z którego zrobiona jest miska, jest bez znaczenia, to byliście w błędzie. Dzisiejszy post jest swego rodzaju przewodnikiem po różnych rodzajach misek - poczytajcie o wadach, zaletach i wybierzcie najlepszą dla Waszego zwierzaka!

Zalety:
Najtańsze na rynku i łatwo dostępne. Występują w wielu kolorach i wzorach, są bardzo lekkie - nie stłuką się w podróży i łatwo je przewozić.
Wady:
Są niestabilne (bardzo łatwo można je przewrócić) a dla zwierząt, które mają tendencję do podgryzania przedmiotów są potencjalnie niebezpieczne - plastik bardzo łatwo odgryźć, a kawałki mogą uszkodzić przewód pokarmowy. Dodatkowo miski ze sztucznego tworzywa są podatne na uszkodzenia a przez to niehigieniczne - w powstałych wyżłobieniach i rysach namnażają się bakterie. 
Na co trzeba zwrócić uwagę?
  • Plastik, z którego wykonane są takie miski powinien posiadać certyfikat BPA-free. Badania pokazują, że nawet śladowe ilości bisfenolowu A mogą powodować zaburzenia układu hormonalnego, a nawet zmiany w układzie rozrodczych,
  • Brak ftalanów (Phthalates free) - w badaniach widać dużą zależność między ekspozycją zwierząt na ten związek a chorobami układu krążenia i układu rozrodczego,
  • Brak p-benzylhydrochinonu - związku organicznego, które może u psów powodować PDSD (plastic dish nasal dermatitis), czyli chorobę objawiającą się depigmentacją w okolicach nosa i jamy ustnej,
  • Tworzywo sztuczne musi mieć atest do kontaktu z żywnością (pamiętajmy, żeby sprawdzić również czy tworzywo nadaje się do gorących produktów - niektóre rodzaje plastiku reagują z gorącym pokarmem i wydzielają szkodliwe dla zdrowia substancje).
Zalety:
Tanie i łatwo dostępne. Występują w wielu kolorach i wzorach, są bardzo lekkie - nie stłuką się w podróży, łatwo je przewozić (większość jest składana). 
Wady:
Są niestabilne (bardzo łatwo można je przewrócić) i podatne na uszkodzenia a przez to niehigieniczne - w powstałych wyżłobieniach i rysach namnażają się bakterie. Bardzo łatwo można je również przegryźć. 
Na co trzeba zwrócić uwagę?
  • Silikon, z którego wykonana jest miska powinien mieć atest do kontatu z żywnością.
Zalety:
Stabilne, duża możliwość wyboru pod kątem wzorów i kolorów. Łatwa w czyszczeniu i higieniczna - jej powierzchnia zapobiega namnażaniu się bakterii.
Wady:
Są ciężkie i trudno przewozić je w podróży (ryzyko stłuczenia). Niestety ceramika często kruszy się albo pęka. Są również droższe niż standardowe miski. 
Uwaga: Wbrew ich wadom są to bardzo dobre rodzaje misek ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości.

Zalety:
Lekkie i łatwe do przewiezienia w podróży. Jest bardzo dużo designerskich opcji do wyboru.
Wady:
Są niehigieniczne, a po czasie mogą również pojawić się na nich drzazgi. Są niestabilne, trudne w konserwacji i stosunkowo drogie. 
Uwaga: Zdecydowanie odradzam zakup ze względów higienicznych.

Zalety:
Tanie, łatwo dostępne, higieniczne i odporne na uszkodzenia.
Wady:
Bywają niestabilne. Mogą zmieniać zapach i smak pokarmu oraz powodować reakcje alergiczne. 
Uwaga:
Dobry wybór dla opiekunów zwierząt ze względu na łatwość w utrzymaniu czystości.


Zachęcam Was do rezygnacji z misek drewnianych i plastikowych. Zdecydowanie lepszym wyborem są miski metalowe i ceramiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Pet Study , Blogger